20 BİN DEKARLIK YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILDI
Haber
27 Mart 2021 - Cumartesi 12:48
 
20 BİN DEKARLIK YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILDI
Bolu İli Göynük İlçemizde yaklaşık 300 üreticimize 50 hibe ile 20.000 dekar alan için yağlık ayçiçeği tohumu dağıtımı gerçekleşen organizasyonla dağıtıldı.
EKONOMİ Haberi
20 BİN DEKARLIK YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILDI

Tohum dağıtım organizasyonuna Göynük Kaymakamı Muhammet Serdar Erdoğan, AK Parti İl Başkanı Suat Güner, Göynük AK Parti Göynük İlçe Başkanı Mehmet Demiröz, Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, Göynük Ziraat Odası Başkanı İdris Armağan ve ayçiçeği yetiştiricisi üreticiler katıldı.  

 

“AYÇİÇEĞİ TOHUMLARI YETİŞTİRİCİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN”

 

Göynük Kaymakamı Muhammet Serdar Erdoğan; İlçemiz tarımsal üretimde ön sıralarda yer almakla birlikte ağırlığı yağlık ayçiçeği oluşturmaktır. İlçemiz üreticilerine devletimizin sağladı imkan ile maliyeti yüksek tohumlara üreticilerimiz daha kolay ulaşım imkanı bulacaktır. Ayçiçeği tohumları yetiştiricilerimize hayırlı olsun, ifadelerinde bulundu.

“ÜRETİCİLERİMİZİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

 

AK Parti il Başkanı Sayın Suat Güner’de; Devletimiz her koşulda çiftçilerimizin yanında olmuş, ihtiyaçlara göre üreticilerimizi desteklemiş ve desteklemeye devam etmektedir. Yağlık ayçiçeği tohumlarımız üreticilerimize hayırlı bereketli olsun dedi.  

“250 KG VE ÜZERİ VERİMLER BEKLEMEKTEYİZ”

 

İl Müdürü İzzet Murat yaptığı açıklamada; “İlçemizde 2000’li yılların başlarında ekilmeye başlanan Yağlık Ayçiçeği ekim alanı 2020 yılı verilerine göre yaklaşık 18.000 dekarlara ulaşmıştır. 2021 yılında Yağlık Ayçiçeği ekim alanlarının dağıtımını yapacağımız 50 hibeli 800 paket tohum ile 20.000 dekarları geçmesini hedeflemekteyiz. Göynük ilçemizin iklim ve toprak yapısının Yağlık Ayçiçeği yetiştiriciliğine son derece uygun olması nedeniyle ortalama 250 Kg ve üzeri verimler beklemekteyiz.

“22.500-23.000 DEKAR EKİM HEDEFLENMEKTE”

 

Ayrıca aynı proje kapsamında 100 paket tohum Merkez, Mudurnu ve Seben ilçelerimize dağıtılarak buralarda da yaklaşık 2.500-3.000 dekar alanın ekimi ile toplamda 900 paket tohum ile ilimiz genelinde 22.500-23.000 dekar ekim hedeflenmektedir.

 

“UYGUN FİYATA TEDARİK EDEREK BİTKİSEL ÜRETİM MİKTARIMIZI ARTTIRMAKTIR”

 

Amacımız üreticilerimizin en büyük girdilerinden biri olan tohumu uygun fiyata tedarik ederek bitkisel üretim miktarımızı arttırmaktır. Bu bağlamda sağladığı ek ödenek ile Bolulu çiftçilerimizin tohumluğa uygun fiyatlardan ulaşmasını temin eden Sayın Bakan Yardımcımız Fatih METİN Bey başta olmak üzere Sayın Valimiz Ahmet ÜMİT, değerli Bolu Milletvekillerimiz Sayın Arzu AYDIN ile Sayın Fehmi KÜPÇÜ, İl Özel İdaremize ve emeği geçenlere şahsım ve kurumum adına teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl /İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

Kaynak: Editör: Semih BAYKAL
Yorumlar
Haber Yazılımı