650 KİLO KARAKILÇIK ÇELTİĞİ DAĞITILDI
Haber
27 Mayıs 2021 - Perşembe 14:28
 
650 KİLO KARAKILÇIK ÇELTİĞİ DAĞITILDI
Kıbrıscık’ta 23 üreticiye İl Özel idaresi destekleri ile Yöresel Ürün Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında 650 kilo Kıbrıscık Karakılçık Çeltiği dağıtıldı.
EKONOMİ Haberi
650 KİLO KARAKILÇIK ÇELTİĞİ DAĞITILDI

Kıbrıscık ilçesinde İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Hasan Taş, İlçe Müdür Vekili Bekir Kaya ve teknik personel, muhtarlar  ve çeltik üreticilerinin katıldığı törenle 23 üreticiye İl Özel idaresi destekleri ile Yöresel Ürün Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında Kıbrıscık Karakılçık Çeltiği ücretsiz olarak dağıtıldı.

 

“YÜKSEK VERİMLİ YERLİ BİR ÇELTİK ÇEŞİDİMİZ”

 

Dağıtım töreninde konuşan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bekir Kaya; "Kıbrıscık ilçemizde yaklaşık 400 Dekar alanda üreticilerimiz el emeği göz nuruyla çeltik yetiştiriciliği yapmaktadır. Çeltik yetiştirmek çok meşakkatli bir uğraştır. Bugün burada yaklaşık 23 Çeltik yetiştiriciliği yapan çiftçimize 650 Kg Çeltik dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Kıbrıscık Karakılçık çeltiği bölgemize uzun yıllardır babamızdan dedemizden görerek ekimini yaptığınız, tanıdığınız yüksek verimli yerli bir çeltik çeşidimizdir. Bu projemizin uygulanmasında başta valiliğimiz olmak üzere Bakan yardımcımız Fatih Metin, Bolu Milletvekillerimiz Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü’ye, ilçe Kaymakamımız Süleyman Bakan’a ,il Müdürümüz İzzet Murat’a, teşekkür ediyor; üreticilerimize, Kıbrıscıklı üreticilerimize ve ülkemize hayırlı, bereketi kazancı bol mahsuller olmasını dilerim” dedi.

 

“MAKSİMUM KATMA DEĞER SAĞLAMAK TEMEL AMACIMIZDIR”

 

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdür Yardımcısı Hasan Taş ise;“Yöresel ürünlerimizin geliştirilmesi projesi kapsamında Kıbrıscık ilçemizde yetiştiricilerimize tamamı hibe olmak üzere 650 kg çeltik tohumu dağıtıldı. Bildiğimiz üzere karakılçık pirinci hemen hemen tamamı el emeği ile eski usullerde kısıtlı alanlarda kısıtlı miktarlarda yetişebilmektedir. Bunun yanında sahip olduğu dokusu ve tadı ile aranan lezzetler arasında yerini pekiştiren pirincimizin desteklerle ekim alanlarını ve verimini arttırarak ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz adına maksimum katma değer sağlamak temel amacımızdır. Tarihten gelen ve İlimizin marka değeri olan yöresel ürünlerimiz desteklenmeye devam edilerek yarınlara daha güçlü bir şekilde aktarılacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Semih BAYKAL
Yorumlar
Haber Yazılımı