ATEŞ; “HEDEFİMİZ DENİZ DIŞI TURİZMDE EN GÖZDE KENT OLMAK”
Haber
19 Temmuz 2021 - Pazartesi 13:11
 
ATEŞ; “HEDEFİMİZ DENİZ DIŞI TURİZMDE EN GÖZDE KENT OLMAK”
Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Bolu’nun Türkiye’nin deniz dışı turizm açısından en gözde kentlerinden birisi olması hedefiyle, oda olarak bugüne kadar yaptıkları ve gelecekte yapacakları çalışmalar ile projeleri açıkladı.
EKONOMİ Haberi
ATEŞ; “HEDEFİMİZ DENİZ DIŞI TURİZMDE EN GÖZDE KENT OLMAK”

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Bolu’nun ticaretten sanayiye, sanayiden turizme kadar her sektörde marka olabilmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.  Başkan Ateş, özellikle turizm sektöründe oda olarak yürüttükleri çalışmaların dününü, bugününü ve yarınını anlattı. Ateş; “ İl olarak gayrisafi yurtiçi hasılamızın 60’ını, yani il ekonomimize en fazla katkıyı turizmin de içinde bulunduğu hizmetler sektörü sağlıyor. Turizm, il olarak kurum ve kuruluşlarımızla birlikte en fazla yoğunlaştığımız alanlarından birisidir. Türkiye’nin deniz dışı turizm açısından en gözde kentlerinden birisi olabilmeyi kendimize hedef olarak seçtik. Çünkü mütevazı olamayacağımız bir konu varsa o da Bolu’nun bir turizm kenti olduğudur. Şehrimizin 65’i ormanlarla kaplıdır. 300 dolayında irili ufaklı göle sahibiz. Oda olarak İlimizde turizmin geliştirilmesine yönelik sistemli çalışmalarımız 2005 yılına kadar gidiyor. Türkiye’de kümelenme modeli henüz daha yaygınlaşmamışken ve çok fazla bilinirliğe ulaşmamışken biz Oda olarak, URAK işbirliğiyle İlimizde turizm kümelenme çalışmasını başlattık. Küme içinde yer alan sektörün tüm oyuncularını aynı masa etrafında bir araya getirdik. Bolu’nun kümelenme etkileşim haritasını oluşturduk. Yapılması gerekenleri ve yol haritasını belirledik. Yıllara dönük olarak çalışmalarımız hem turizmin genel niteliği, hem de alt kolları bağlamında devam etti. Örneğin, Oda olarak Bolu’nun şehir merkezinin turizm destinasyon kimliğinin güçlendirilmesi konusunu oldukça önemsiyoruz.

 

“TURİSTLERİ ŞEHİR MERKEZİNE ÇEKECEK ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATIYORUZ”

 

Abant, Gölcük, Kartalkaya, Yedigöller ve daha bunun gibi birçok uluslararası marka değeri olan destinasyonumuzun yanı sıra, şehir merkezimizin de bu yapıya entegre olmasını sağlayacak çalışma ve projeleri gündemimize aldık. İlimize gelen turistleri şehir merkezine çekecek, burada vakit geçirmelerini sağlayacak önemli çalışmaları sırayla hayata geçiriyoruz. Son olarak Bolu Müzesi’nde bulunan, tüm dünyada eşi benzeri olmayan ünik nitelikteki Artemis büstünü arkeolog ve akademisyenlerimizin desteğiyle tespit edip yurtiçi ve yurtdışı tanıtımını yaparak İlimize kazandırdık. Söz konusu büstün ticarileştirilmesi ve çoğaltılması ile ilgili Turizm Bakanlığı’ndan da gerekli izinleri aldık. Artemis, Bolu’nun yeni simge değerlerinden birisi olarak turizm yapısına katılacak.

 

“İLİMİZDE BUGÜN 20 TESCİLLİ ÜRÜNÜMÜZ VAR”

 

Ayrıca, ilçelerimizin de bu turizm yapısına entegre olmaları konusunu oldukça önemsiyoruz. Turizm, yerinde istihdam sağlayarak göçü de tersine çevirebilecek, ilçelerimizin gelişme ve kalkınmasına katkı sağlayabilecek önemli bir sektör. Baktığınızda her ilçemizde destinasyon olmak için en az bir neden bulabilirsiniz. Bu noktada dokunduğumuz konulardan birisi coğrafi işaretler oldu. 2016 yılından bu yana bu konuda ilçelerimizle birlikte Odamız öncülüğünde adeta bir seferberlik yürütüyoruz. 2016 yılında hiçbir tescilli coğrafi işareti bulunmayan İlimizde bugün 20 tescilli ürünümüz bulunmaktadır. Bunların 10 tanesi Odamıza ait. 2020 yılında Türkiye’nin coğrafi işaret tescil şampiyonu olduk. Coğrafi işaretlerin önemi, yöresel ve kültürel turizmi hareketlendirecek, aynı zamanda yerelde iş ve istihdama dönüşebilecek bir niteliğinin olmasıdır. Bugünlerde devam eden çalışmalarımızdan birisi de, Bolu sağlık turizmi sektörünün uluslararası rekabet gücünü artırıp İlimize döviz girdisi kazandırması amacıyla HİSER projesi başlattık.

 

“TÜRKİYE’NİN CENNET KÖŞELERİNDEN BİRİSİDİR BOLU”

 

Bolu, deniz dışı turizm kollarından doğa ve yayla turizmi, sağlık turizmi, kültür ve inanç turizmi, toplantı ve kongre turizmi, kış turizmi, spor turizmi, gastronomi turizmi gibi birçok turizm dalında markalaşma potansiyeline sahiptir. Doğa turizminde 1 milli park, 9 tabiat parkı, 300 dolayında irili ufaklı göle ve birçok yaylaya sahip olan İlimizde, milli park ve tabiat parklarımızı yılda 2 milyona yakın kişi ziyaret etmektedir. Pandemi nedeniyle bu yıl ziyaretçi sayısında kısmi bir azalma yaşansa da Bolu, 65’i ormanlarla kaplı coğrafyasıyla her dönemde Türkiye’nin cennet köşelerinden birisi olmaya devam etmektedir.

 

“SAĞLIK SEKTÖRÜNDE EN GELİŞMİŞ İLLER ARASINDAYIZ”

 

Sağlık altyapısı ve tesisleri açısından Türkiye’nin en gelişmiş illeri arasındayız. Burada büyük hayırsever merhum İzzet Baysal’ın vakfı aracılığıyla inşa ederek şehre armağan ettiği sağlık tesislerinin payı büyüktür. 2 adet fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesinin de bulunduğu sağlık kuruluşlarımız, yalnızca Bolu’dan değil tüm bölgeden yoğun talep almaktadırlar. Bunun dışında, Bolu, tarihi 2 bin yıl öncesine kadar giden bir termal geçmişe sahiptir. Merkez Karacasu bölgesi, Mudurnu, Göynük ve Seben ilçelerimiz önemli jeotermal kaynaklara ve bu bölgelerde faaliyet gösteren önemli tesislere sahiptir. Diğer bir deyişle, Bolu kaplıcalar şehridir. Oda olarak yaptığımız araştırmalarda, MS 2.yy’da Karacasu bölgesindeki termal hamam çalışmalarını konu edinen Roma dönemi yazışmalarına rastladık.

 

“İLİMİZİN TOPLANTI-KONGRE YÖNÜNDEN DE CAZİBESİNİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

 

Türkiye’nin iki büyük metropolü olan Ankara ve İstanbul’a olan yakınlık nedeniyle toplantı ve kongre turizmi de Bolu açısından önem taşıyor. İlimizde Abant ve şehir merkezinde toplam 9 otelde 6500 dolayında bir toplantı kapasitesi bulunduğunu söyleyebiliriz. İlimizin toplantı-kongre yönünden cazibesini artırmak amacıyla bu kapasiteyi geliştirme çalışmalarımız devam ediyor.

 

“KÜLTÜR VE İNANÇ TURİZMİNİN MERKEZİYİZ”

 

İl genelinde toplam 418 adet geleneksel Türk evi ve sivil mimari örneği mevcuttur. Akşemseddin ve Hayreddin-i Tokadı türbeleri başta olmak üzere 167 adet Dini ve Kültürel Yapı (cami, türbe, han, hamam v.b.) bulunmaktadır. Tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde bulunan ve kentsel sit alanı ilan edilen, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin yer aldığı Mudurnu ve Göynük ilçelerimiz Citta-Slow (sakin şehir)  unvanına sahiptir. Mudurnu ilçemiz ayrıca, yüzlerce yıldır süregelen bir ahilik kültürüne ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Gastronomi konusunda da Mengen ilçemiz başı çekiyor. Bolu gastronomi alanında bütün dünyaya aşçı ihraç eden uluslararası bir markadır.

 

“BİZİM ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ, SAYIYI 20’BİNLERİN ÜZERİNE TAŞIMAK”

 

Bolu’da biraz önce değindiğimiz gibi deniz dışı turizm alanlarının hemen hepsine hitap eden zengin bir potansiyel söz konusudur. Turizmin niteliğine göre tesisleşme de bu yönde ilerlemektedir. Termal tesisler termal bölgelerde yoğunlaşmıştır. Bunun yanı sıra devremülk turizminde de son yıllarda önemli bir gelişme yaşandı. Devremülk kapasitesi 20 bin dolayında bulunmaktadır. Bunun dışında, İlimizin yatak kapasitesi, turizm belgeli ve yerel belgeli 130 dolayında işletmenin toplamı olarak 9 bin seviyesindedir. Bizim il olarak öncelikli hedefimiz, bu sayıyı 20’binlerin üzerine taşımaktır. Abant, Kartalkaya vb. marka destinasyon noktalarındaki konaklama tesislerine normal dönemde özellikle haftasonlarında ve tatil dönemlerinde kapasitenin çok üzerinde talep alıyoruz. Hafta içi doluluk oranları kısmen düşüyor. Kongre turizminin daha da artması için tek noktada veya bölgede yüksek kapasite ile toplantı-kongre düzenlemeye yeterli olacak bir yatak ve kongre kapasitesini oluşturmamız gerekli.

 

“38,8 BİN HEKTARLIK ALAN TURİZMİN HER KOLUNA HİZMET VEREBİLECEK ŞEKİLDE PLANLANACAK”

 

Şuanda önümüzde bir KTKGB planlama süreci bulunuyor. 38,8 bin hektarlık alan turizmin her koluna hizmet verebilecek şekilde planlanacak, sonrasında da yatırımlar ve tesisleşmeler başlayacak. Dolayısıyla yatak kapasitemiz çok artacak. Örneğin, KTKGB içinde film endüstrisine ait alanlar, sportif branşlardaki federasyonların kullanacağı olanaklar, trekking güzergahları, kamping alanları, bakım-terapi merkezleri ve daha sayabileceğimiz birçok konuda yer planlamalarının yapılması gerekliliğinin üzerinde duruyoruz. Şunu açıklıkla ifade edebilirim ki, Bolu önümüzdeki yıllarda özellikle KTKGB’nin devreye girmesiyle birlikte turizmde çok büyük bir sıçrama gerçekleştirecek. Ankara ve İstanbul arasında stratejik bir konumu ve ulaşım kolaylığı, İlimizin elini bu noktada güçlendiren bir faktör. Teşvikler açısından bakıldığında, turizm sektörünün en önemli özelliklerinden birisi, imalat sanayiye kıyasla teşviklerin verimi ve geri dönüş hızıdır. Turizm sektörü, farklı ve özel bir sektördür. Bu sektöre bir kere teşvik verirseniz, o yatırım kartopu gibi büyür ve devam eder. Sanayide bu böyle değildir. Sanayi sürekli kendisini teknoloji ile yenilemek, inovasyon üretmek zorundadır. Her kategoriyi ayrı ayrı teşvik etmeniz, düzenli biçimde bunu tekrarlamanız gerekir. Bir kalem imal etseniz, dünyanın her yerinde bunun için belirleyeceğiniz fiyat aşağı yukarı birbirine yakındır. Ancak turizm sektöründe sunduğunuz hizmeti ve bu hizmetin kalitesini fiyatlarsınız ve satarsınız. Sizin uygulayacağınız fiyatı, sunduğunuz hizmetin yeri ve niteliği belirler. Dolayısıyla turizm sektörü rakipsiz bir sektördür. Yatırım teşvikleri açısından Bolu merkez ile Gerede ve Mengen ilçeleri ikinci teşvik bölgesinde, diğer ilçelerimiz üçüncü teşvik bölgesinde. 3 yıldız ve üzeri oteller yatırım teşvik belgesi almak suretiyle bölgesel teşviklerinden faydalanabiliyor. 2012 yılından bu yana turizm sektöründe toplamı 560 milyon TL’ye tekabül eden 23 otel yatırımına Bakanlık tarafından yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Bunların 16’sını yeni yatırımlar oluşturdu. İlk etapta 51 bin hektar büyüklüğe sahip olan ancak sonradan revize edilip 38,8 bin hektar şeklinde yeniden düzenlenen KTKGB’de yapılacak olan turizm yatırımları ise doğrudan beşinci bölge teşviklerinden yararlanma şansına sahip olacak. Bu durum kuşkusuz İlimizin turizm yatırım cazibesini ciddi ölçüde artırıp tesisleşmeyi ve yatak kapasitemizi artıracak. Bölgenin şu anda planlama çalışmaları devam ediyor.

 

“HIZLI TREN CİDDİ ÖLÇÜDE İLİMİZİ CAZİP HALE GETİRECEKTİR”

 

Özetle belirtmek gerekirse, Bolu’da son dönemde en fazla dile getirilen konulardan birisi, şehrin Ankara-İstanbul arası yüksek hızlı tren hattına, oluşturulacak bir kuzey hattından (Ankara-Gerede-Bolu-Düzce-Sakarya-Kocaeli-İstanbul) entegre olması konusudur. Oda olarak yaptığımız bir araştırmada, Bolu’da öğrenim gören 30 bini aşkın üniversite öğrencisinin 51’i Ankara ve İstanbul’dan geldiğini öğrendik. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilmeye uygun olan bu kuzey hattı, öğrencilerin aileleriyle birlikte oluşturacağı hareketlilik başta olmak üzere, Bolu’nun tüm turizm destinasyon noktalarına yapılacak ziyaretleri ciddi ölçüde cazip hale getirecektir.

 

“TOPLAMDA 800-900 BİN ARASI KONAKLAMA YAPILDI”

 

Pandemi etkisi altında geçen 2020 yılı saymazsak, Bolu’da yerli ve yabancı toplamda 800-900 bin arası konaklama yapıldığını istatistiklerden görüyoruz. Bolu’ya gelen ziyaretçi sayısını artırabilmek için, biraz önce de belirttiğim gibi, sahip olduğumuz yatak kapasitesini 20 binlerin üzerine çıkaracak bir tesisleşmeye ihtiyaç var. Bolu’da KTKGB süreci ile bunu önemli ölçüde gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum. Bu noktada, KTKGB’nin planlamasının çok dikkatli ve titizlikle yapılmasında yarar görüyorum.

 

“YÖRESEL ÜRÜN TADIM VE DEMONSTRASYON MERKEZLERİ HAYATA GEÇİRİLMELİDİR”

Bir diğer husus, İlimiz birbirinden farklı onlarca destinasyona sahip olmakla birlikte, şehir merkezimizin de turizm kimliğini güçlendirecek çalışmalara da ihtiyaç bulunuyor. Görsel tasarımlarla desteklenmiş, Bolu’nun tarihi, kültürel, sosyal tüm boyutlarını yansıtan bir şehir müzesi, yine aynı şekilde Bolu’nun yeşil doğasını yansıtacak bir botanik park, Bolu’nun Pamukkale’si olan Akkaya travertenlerinin turizme kazandırılması, gastronomi kültürümüzü ve birikimimizi ziyaretçilerimize yansıtacak yöresel ürün tadım ve demonstrasyon merkezleri hayata geçirilmelidir. Özetle, gelen yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerin şehir merkezine gelmeleri için onlara cazip rotalar ve ziyaret noktaları oluşturmalıyız. Deniz dışı turizmde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi, ziyaretçilere faaliyet çeşitliliği yaratılmasıdır.

 

“TERMAL KAYNAKLAR DIŞARIDAN ZİYARETÇİLERİN HİZMETİNE AÇILMALI”

 

İlimizde güçlü termal kaynaklar var. Bu termal kaynaklar, tesis ziyaretçileri dışında dışarıdan ziyaretçilerin de kullanımına açılmalıdır. Biz Oda olarak bu konuyu, geçtiğimiz yıllarda yürüttüğümüz sağlık turizmi fizibilite projesi kapsamında Karlovy Vary modeli üzerinden inceledik. Orada şehir ekonomisine yaptığı katkıyı ve çarpan etkisini gözlemleme şansı bulduk. Benzer bir uygulama İlimizde de hayata geçirilmelidir” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör: Semih BAYKAL
Yorumlar
Haber Yazılımı