MURAT GÜLER’DEN GIDA FİYATLARINA TEPKİ
Haber
09 Eylül 2021 - Perşembe 17:36
 
MURAT GÜLER’DEN GIDA FİYATLARINA TEPKİ
İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Murat Güler, Türkiye’de gittikçe zorlaşan yaşam şartları hakkında hükümete yüklendi. Mevcut iktidarın halktan kopuk bir şekilde yaşadığını belirten Güler , “ Kendileri saraylarda rahatça hayatlarını sürdürürken, halk dışarda çöplerden yiyecek bulmaya çalışıyor” dedi.
SİYASET Haberi
MURAT GÜLER’DEN GIDA FİYATLARINA TEPKİ

İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Murat Güler, artan gıda fiyatları ve zorlaşan yaşam koşulları hakkında konuştu. Ülkede üretimin olmadığını ifade eden Başkan Güler “İktidar ne kadar kabul etmese de insanlarımız çok büyük sıkıntı içindeler. Artan market fiyatları, kiralar, doğalgaz, elektrik ve suya gelen zamlar Türkiye’de yaşamayı giderek zorlaştırıyor. Halktan kopuk olan bu iktidar derhal gitmeli. Market fiyatları el yakıyor. Üretici desteklenmiyor. Türkiye’de üretimi artırmak gerekiyor. Üretici para kazanırsa zaten üretime devam ediyor. Örneğin İç Anadolu’da üreticiler buğdaydan para kazanamayınca birkaç yıl önce nohut üretimine yöneldi. Türkiye’nin nohut üretimi şu anda kendine yeterli ve biz nohut fiyatını konuşmuyoruz. Ama ciddi bir ithalat yaptığımız mercimeğin, kuru fasulyenin fiyatını konuşuyoruz. Yani kendi üretiminizi sağlarsanız fiyatları da kontrol etmesi kolay olur. İthalatla gıda enflasyonu düşürülemez. Üretiminiz yoksa, kendi üreticine vermediğiniz bir parayı, desteği ithalata ödüyorsanız o zaman sizin tüketicileriniz de bu ürünleri daha pahalıya tüketmek zorunda kalıyor” şeklinde konuştu.

 

“SUÇLU HÜKÜMET”

 

Gıda fiyatları konusunda hükümetin yeterli kontrolü sağlayamadığını altını çizen Güler, “Gıda fiyatlarındaki bu artış, Türkiye’de gerçek bir açlık tehlikesini de beraberinde getiriyor: İnsanlar daha önceki krizlerde çok şeyler yaşadı ama bu anlamda bir açlık tehlikesi yaşamadı. Yeterli gelire sahip olamayan işsiz kalan vatandaşlarımız gıdaya erişimde zorluk yaşıyor. Hızla gıdanın kontrolü şirketlerin eline geçmeye başladı. Bu noktada hükümet suçludur. Çünkü bu konuda yeterli kontrolü sağlayamıyor. Kendileri saraylarda rahatça hayatlarını sürdürürken, halk dışarda çöplerden yiyecek bulmaya çalışıyor. Bu utanç tablosunu daha ne kadar görmemezlikten gelecekler? İYİ Parti olarak iktidara geldiğimizde asla halkımızdan kopmayacağız, saraylarda sefa sürmeyeceğiz. Bunun sözünün tüm vatandaşlarımıza veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Semih BAYKAL
Yorumlar
Haber Yazılımı