“OKULLARIMIZIN AÇIK KALMASI İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAK”
Haber
13 Eylül 2021 - Pazartesi 16:31
 
“OKULLARIMIZIN AÇIK KALMASI İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAK”
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yüz yüze eğitim ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile birlikte çok kapsamlı bir rehber hazırladıklarını ve eğitimin devam edeceğini söyledi.
EĞİTİM Haberi
“OKULLARIMIZIN AÇIK KALMASI İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAK”

Pandemi sürecinde okulların açılmasının ardından son günlerde yeniden kapanması gündeme gelirken, konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer önemli açıklamalarda bulundu. Yüz yüze eğitim öncesi çok geniş kapsamlı bir rehber hazırladıklarını ve öğretmenlerin bilgilendirildiğini belirten Özer “Türkiye’de aktif kullanılan derslik sayımız 850 bin. Yüz yüze eğitimden sonra bir hafta içinde 850 bin sınıftan 198’inde vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi, ancak uzaktan eğitim kesintisiz şekilde sürüyor. Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul yok. Tüm okullarımızda uyulması gereken kuralları belirledik. Okullarımızın açık kalması için her türlü tedbir alınacak. Vakaların yaygınlaşması durumunda okulla ilgili değil sınıfla ilgili karar alacağız. Okullar açık kalmaya devam edecek. 200’e yakın okulumuz ikili eğitime geçti. Problemin olduğu okulda ikili eğitime geçilebilir. Vakanın olduğu yere göre esneklik sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

“ÖĞRETMENLERİN AŞILANMA ORANI TÜRKİYE ORTALAMASINDAN YÜKSEK”

 

Gönüllülük esasına dayalı olmasına rağmen öğretmenlerin aşılanma oranı Türkiye ortalamasından yüksek olduğunu belirten Bakan Özer “En az bir doz aşı olan öğretmen oranı yüzde 91’e çıktı. İki doz aşı olan öğretmenlerin oranı yüzde 78. Öğretmenlerimiz sadece kendi sağlıkları için değil toplumda örnek olma açısından da çok başarılılar. Öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zorunluluğu var. Okulların açık kalması milli güvenlik meselesidir. Şimdi el birliği yapma zamanı. Okulların en son kapanan yerler olması için tüm vatandaşlarımızın fedakarlık yapması gerekiyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı