UĞUR AKBAY İHALELERLE İLGİLİ BAŞKAN TANJU ÖZCAN’DAN CEVAP BEKLİYOR
Haber
09 Eylül 2021 - Perşembe 19:05
 
UĞUR AKBAY İHALELERLE İLGİLİ BAŞKAN TANJU ÖZCAN’DAN CEVAP BEKLİYOR
Bolu Belediye Meclisi AK Parti Gurup Başkanvekili Uğur Akbay, Belediye Meclis Toplantısı Eylül ayı birinci oturumunda Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a ihaleler konusunda önerge olarak verdikleri sorulara cevap alamaması ve Eylül ayı ikinci oturumunda söz hakkı verilmemesinin ardından açıklamalarda bulundu. Akbay yaptığı açıklamada, “İhalelerde danışıklı dövüş mü var?” dedi.
SİYASET Haberi
UĞUR AKBAY İHALELERLE İLGİLİ BAŞKAN TANJU ÖZCAN’DAN CEVAP BEKLİYOR

Bolu Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur Akbay, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a ihaleler konusunda tepki gösterdi.

 

Bolu Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanvekili Uğur Akbay, Bolu Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bazı ihalelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya AK Parti Milletvekili Arzu Aydın, AK Parti İl Başkanı Suat Güner ve Merkez İlçe Başkanı Kazım Konak da katıldı.

 

“TANJU BEY ARAZİYİ BÖLÜP PARÇALAYARAK SATMA YOLUNA GİTMİŞTİR”

 

Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur Akbay yaptığı açıklamasına Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’la Mecliste sağlıklı iletişim kurulamadığı için basın toplantısı düzenlediklerini belirterek başladı. Uğur Akbay açıklamasında, “Toplantıya konu olan mevzuların Bolu Belediye Meclisinde konuşulması gerektiğinin farkındayız ve bu nedenle bu soruları önerge olarak eylül ayı ilk toplantısında sunduk. Ancak kendisinden net ve yazılı bir cevap alamadık, hatta aldığımız cevaplar verdiğimiz önergelerin ne kadar isabetli olduğunun da bir göstergesi olarak karşımıza çıktı. Tanju Özcan, 90 dönümlük fidanlık arazisi için açılan ihaleyi kazanan firma ile çok önceden görüştüğünü ve firmanın araziye yapmayı planlandığı projeyi incelediğini ifade etti. İhalelerde danışıklı dövüş mü var? Eylül ayı ilk Belediye Meclis Toplantısı’nda, fidanlık arazisinin kime ve hangi koşullarda satıldığını sormuştuk. Bu soru üzerine bu arazinin tahsis konusunun 2017 yılında spor alanı olarak belirlendiğini ifade etmiştir ki bu son derece doğrudur. AK Parti Hükümeti bu araziyi spor, sağlık ve turizm alanı olarak belirlemiştir. Buradaki gaye bu geniş alanın halkın bu amaçlarla kullanımına tahsis edilmesidir. Lakin Tanju bey bu araziyi bölüp parçalayarak satma yoluna gitmiştir. Bizler kesinlikle Bolu’ya turizm tesisi yapılmasına karşı değiliz hatta bunu teşvikte ederiz. Söylemek istediğimiz şudur ki; bu arazinin sosyal amaçlı kullanılması imkanı varken Bolu halkının bundan mahrum edilmesidir. Ayrıca Tanju Özcan, 90 dönümlük fidanlık arazisi için açılan ihaleyi kazanan firma ile çok önceden görüştüğünü ve firmanın araziye yapmayı planlandığı projeyi incelediğini ve hatta bu projenin yapımını 11 ay beklettiğini ifade etmiştir ki yalnızca bu söylem dahi buranın gizli kapaklı kimsenin haberi olmadan ve canlı yayınlamadan birilerine verildiğinin açık ifadesidir. Bu nedenle önerge dahilinde ‘bu ihalelerde danışıklı dövüş mü var?’ sorusunu bir kez daha soruyoruz” dedi.

 

“İLERİDEKİ İHALELERİN KİME VERİLECEĞİ BELLİ MİDİR?”

 

Akbay açıklamasının devamında ayrıca, “Sayın Başkan, birtakım açılış ve etkinlikler için yapılan ihalelerdeki rakamların tek etkinlik için değil önceki ve sonrakileri de kapsadığını söylüyor. İhaleyi aynı firmanın kazanacağını önceden bildiğinden mi ki parayı baştan veriyorsunuz? Sayın Tanju Özcan, bizzat kendisi ihaleler için ödenen ücretlerin ihale tarihi 30-31 Ağustos tarihlerini kapsamasına rağmen önceki ve sonraki organizasyonlar için bu paraların ödendiğini söylemiştir. Bu bizzat kendi ifadesidir. Bu durumda düz mantıkla ilerideki ihalelerin kime verileceği belli midir, hukuken belediyenin ileri dönük ücret ödemesi mümkün müdür? Yine Belediyede ihalelerden sorumlu memur kürsüden bir ihalenin başkanın talimatıyla iptal edildiğini aleni olarak söylemiştir ki, bu durumun izahı mümkün değildir. Belediyede şu an ihaleler Başkanın inisiyatifiyle mi yapılmaktadır? Hukuk bunun neresindedir?” diye konuştu.

 

“20 YILDIR CÜZDANINDA FOTOĞRAFINI TAŞIDIĞI ŞEVVAL SAM’A…”

 

Açıklamasında 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Bolu Belediyesi’nce gerçekleştirilen Şevval Sam konserine de değinen Akbay, “Şevval Sam konserinin organizasyonu için 393 bin TL harcandığı resmi belgelerde görülüyor. 20 yıldır cüzdanında fotoğrafını taşıdığı Şevval Sam’a belediye cüzdanından ne kadar bedel ödenmiştir? 20 yıl cüzdanında taşımanın bedelinin ağır olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“EVREN ALANKUŞ KİMDİR?”

 

Akbay açıklamasında son olarak ise Bolu Kabağı tanıtımına ilişkin şunları söyledi: “Bolu kabağının coğrafi işaret çalışmasında yapılacak olan veri toplama analiz araştırma literatür oluşturma coğrafi işaret eğitimi işi olarak tanıtım organizasyonu ihalesi yapılmıştır. Ve bu ihale 370 bin bedelli bir ihaledir. Halbuki aldığımız bilgiye göre Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitemiz bu işi Bolu Belediyesine bedelsiz yapma teklifinde bulunmuş iken neden böyle bir ihaleye çıkılmış, neden böyle bir bedel ödenmiştir? Evren Alankuş kimdir? Siyasi bir kimliği var mıdır? Söz konusu firma ihaleye girme şartlarını taşımakta mıdır? Ezcümle, Tanju Özcan’ı il başkanımızın da dediği gibi bir kez daha ‘Türk psikiyatristlerine emanet’ ederken AK Parti ailesi olarak Bolu halkının menfeatlerini korumak noktasında hassasiyetle çalışacağımızı beyan ediyoruz.”

Kaynak: Editör: Semih BAYKAL
Yorumlar
Haber Yazılımı