BÖLGENİN EN BÜYÜK PARKI 100. YIL CUMHURİYET PARKI OLACAK
Haber
24 Mart 2021 - Çarşamba 14:41
 
BÖLGENİN EN BÜYÜK PARKI 100. YIL CUMHURİYET PARKI OLACAK
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Türkiye’nin en büyük parklarından biri olacak olan 100. Yıl Cumhuriyet Parkı için harekete geçti. Bölgenin en büyük parkı olan projenin Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında bitirilmesi hedefleniyor.
KÜLTÜR Haberi
BÖLGENİN EN BÜYÜK PARKI 100. YIL CUMHURİYET PARKI OLACAK

Doğası ve yeşili ile dünyanın en güzel kentlerinden birisi olan Bolu’nun şehir merkezinin de 24 saat yaşayan ve nefes alan bir kent olması için Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan çalışmalarına aralıksız sürdürüyor.

 

Bolu’nun yaşam kalitesi yüksek, estetik, tarihi ve kültürel mirasına saygılı ve dünyada tanınan bir kent olması için Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, ilime, insana ve doğaya saygılı, çağdaş, şeffaf, katılımcı ve dinamik bir yönetim anlayışı ile projelerini bir bir hayata geçiyor. Başkan Özcan, Bolu tarihine geçecek 100. Yıl Cumhuriyet Parkı projesi çalışmalarını hızlandırdı.

 

CUMHURİYET PARKI TOPLAM 371.462 METREKARE ALANA YAPILACAK

 

Büyüksu Deresi kenarına yaklaşık 200 milyon TL maliyetle inşa edilecek olan Bolu tarihinin en büyük projesi 100. Yıl Cumhuriyet Parkı’nın toplam arazi alanı 551.429 metrekare, proje alanı 371.462 metrekare, su yüzeyleri alanı 37.500 metrekare, yeşil alanları 240.000 metrekare, yapı alanları 15.015 metrekare ve yaya alanları ise 73.210 metrekare olacak.

BÖLGEDE EŞİ BENZERİ YOK

 

Türkiye’nin en büyük parklarında biri olacak olan ve bölgede eşi benzeri olmayan 100. Yıl Cumhuriyet Parkı içerisinde gençlik merkezi, ticari birimler, sergi-fuar birimleri, yeme içme birimleri, arboretrum, tarım müzesi, akvaryum, eğlence merkezi, açık hava sahnesi, açık-kapalı spor alanları, macera parkurları, 2 adet gölet, yeşil alanlar, oyun grupları, oturma alanları, yürüyüş alanları, 580 araçlık otopark, 550 kapasiteli bisiklet parkı, insanların balıklarla yüzebileceği dev akvaryum ve bunun gibi bir çok sosyal alan olacak.

CUMHURİYET’İN 100. YILINDA HİZMETE AÇILACAK

 

Ekolojik dengeyi gözeten, ekonomik sürdürülebilirliği destekleyen bir tabiat parkı olan 100. Yıl Cumhuriyet Parkı 3 etapta tamamlanacak. Bu yıl temeli atılacak olan parkın ilk etapta kuzey bölgesi tamamlanacak. Parkın 1. Etabında gençlik merkezi, akvaryum, eğlence merkezi, ada restaurant, açık hava sahnesi, servis birimleri, amfi, mini golf sahaları, otoparklar, çocuk oyun alanları, pergolalar ve oturma alanları, yaklaşık 7 dönümlük gölet, çim amfi, yürüyüş ve bisiklet yolları yapılacak. 2023 yılında tamamen bitmesi beklenen park Cumhuriyet’in 100. yılında Bolu Halkının hizmetine açılacak.

2021 YILINDA HEDEF 21 PARK

 

Korona virüs salgınına rağmen yaz aylarında altyapıdan üstyapıya yoğun mesai harcayan Başkan Tanju Özcan yönetiminde Bolu Belediyesi 2021 yılına kadar bir buçuk sene tam 25 yeni park inşa ederek, halkın hizmetine sundu. Kent yaşamını güçlendirmek ve nefes alan mahalleler inşa etmek için her mahalleye yeni bir park ve yaşam alanı oluşturan Bolu Belediyesi Kılıçarslan Mahallesi’nde inşaatına başladığı dev park ile birlikte 2021 yılında 21 adet yeni park daha inşa edecek.

Kaynak: Editör: Semih BAYKAL
Yorumlar
Haber Yazılımı