GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TERCİH EDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Haber
12 Temmuz 2021 - Pazartesi 17:10
 
GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TERCİH EDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Yaz aylarıyla beraber güneş ışınları da her geçen gün etkisini daha da artırıyor. Güneşten korunma ihtiyacı da güneş gözlüğü kullanımının artışında önemli rol oynuyor. Özel Çağsu Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op Dr. Ünzile Seval KILIÇ, güneş gözlüğü tercih ederken dikkat edilmesi gerekenler hakkında çok önemli uyarılarda bulundu. Aksesuar konusunda fazla alternatif olması nedeniyle rastgele satın alınan güneş gözlüklerinin göz sağlığını alt üst ettiğini vurgulayan KILIÇ "Pahalı gözlük kaliteli demek değildir" dedi.
SAĞLIK Haberi
GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TERCİH EDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op Dr. Ünzile Seval KILIÇ, “Yaz mevsiminin vazgeçilmez aksesuarı güneş gözlükleri, zararlı ultraviyole ışınlarını süzerek göz sağlığının korunmasına destek olur. Ancak, ucuz olduğu için sıklıkla tercih edilen ve yaygın şekilde kullanılan sahte güneş gözlükleri aynı işlevi görmez, aksine gözü tamamen korumasız bırakarak, körlüğe neden olabilir. Güneş gözlüğü kullanmanın kamaşma dışında göz kuruluğunu azaltıcı etkisi de vardır. Çünkü göze gelen ışık ve ısıyı azaltarak gözyaşımızın çabuk buharlaşmasını engeller” dedi.

 

HERKESİN GÖZ YAPISI AYNI DEĞİL

 

Güneş gözlüğünün çoğunlukla kamaşmayı azaltmak için kullanıldığını ifade eden KILIÇ, “Her bireyin kamaşma eşiği farklıdır. Kimi gözler hiçbir şekilde kamaşma yaşamazken, kimi gözler az, kimi gözler ise fazla kamaşma yaşar. Gökten gelen ışığın zeminden yansıması ile kamaşma miktarı artabilir. Karlı bir zeminde güneşten gelen ışığın çoğu, kardan geri yansıdığından kamaşma daha da artar.

 

GÖZ KURULUĞUNU AZALTIYOR

 

Normal şeffaf camların da ultraviyole koruyucu yapılabileceğini vurgulayan KILIÇ, şunları söyledi: “Önemli olan camın siyahlığı değil, ultraviyole koruyuculuğudur. Ucuz veya pahalı olsun bir camın güneş koruyuculuğu ancak ölçülerek bulunabilir. Ucuz güneş gözlükleri de marka gözlükler kadar iyi bir ultraviyole koruyuculuğu yapabilir fakat görüntü kalitesi marka güneş gözlükleri kadar iyi değildir ve cam kalitesi nedeniyle çabuk aşınabilirler. Güneş gözlüğü kullanmanın kamaşma dışında göz kuruluğunu azaltıcı etkisi de vardır. Çünkü göze gelen ışık ve ısıyı azaltarak gözyaşımızın çabuk buharlaşmasını engeller.” Dedi.

 

ÇOCUKLAR İÇİN DE ÖNEMLİ

 

Çocuklarda özellikle erken yaşta ortaya çıkan alerjilerin en önemli faktörlerinden birinin güneş ışığı olduğunu belirten Op. Dr. Ü. Seval KILIÇ,  güneş gözlüğü kullanımı çocuklar için de büyük önem taşır. Eğer çocukta güneşe karşı alerji mevcutsa güneş gözlüğünün yanı sıra, şapka da kullanılmalıdır.’’ şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Volkan YILMAZ
Yorumlar
Haber Yazılımı