HEKİMLERDEN İKİ GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ
Haber
17 Şubat 2022 - Perşembe 13:31
 
HEKİMLERDEN İKİ GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ
İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi önünde toplanan Hekim Birliği Sendikası Bolu Şubesi’ne bağlı hekimler ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi için 17-18 Şubat tarihlerinde iş bırakma kararı aldıklarını açıkladı.
SAĞLIK Haberi
HEKİMLERDEN İKİ GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Hekim Birliği Sendikası Bolu Şubesi, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi önünde ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi noktasında seslerini duyurabilmek adına eylem yaptı. Sendika adına konuşan Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Ali Özgür Kordon, iki gün iş bırakma kararı aldıklarını söyledi.

 

“HEKİMLİK SAYGI GÖSTERİLEN VE KUTSAL ADDEDİLEN BİR MESLEKTİR”

 

Sendika olarak İki gün boyunca aldıkları iş bırakma kararı hakkında kamuoyuna açıklamalarda bulunan Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Ali Özgür Kordon, şunları söyledi; “ Biz Hekimler, insan sağlığını ve hayatını korumak için çıktığımız bu yolda, ağır çalışma koşulları altında, özveri ile çalışmaktayız. Biz Hekimler, gücümüzü ve yetkimizi, sağlığı korumak ve geliştirmekten, yaşam kurtarıcı bilgi ve sanatımızdan almaktayız. Bu sebeple Hekimlik, tüm toplumlarda saygı gösterilen ve kutsal addedilen bir meslektir.

 

“ŞİDDETE UĞRUYORUZ VE HATTA ÖLDÜRÜLÜYORUZ”

 

Ancak, günümüzde gelinen noktada, insan için var olan hekimlik meslek ve sanatı, toplum nezdinde maddi ve manevi olarak değersizleştirilmektedir. Saygı ve kutsallık bir yana Biz Hekimler artık TÜKENİYORUZ… şiddete uğruyoruz ve hatta ÖLDÜRÜLÜYORUZ… İnsan sağlığını korumak ve hayat kurtarmak için çıktığımız bu yolda HAYATIMIZI KAYBEDİYORUZ… Bu memleketin evlatları olarak bizler yurtdışına göç etmek zorunda bırakılıyoruz. Bu değersizleştirilmenin sancılarını, sadece biz hekimler değil, bizler kadar hatta bizden daha fazla, hastalarımız ve toplum yaşamaktadır. Halbuki hakkı verilen ve mesleğini hakkıyla yapabilen bir hekim, sağlıklı ve güven duyan bir toplum demektir.

 

“ACİL SERVİS, YATAN HASTA SERVİSLERİ VE TÜM ÖZELLİKLİ BİRİMLER HARİÇ”

 

Biz Hekimler için; bu değersizleştirmeye, bu tükenmeye ve uğradığımız şiddete artık dur demenin zamanı geldi! Sosyal hukuk devleti içerisinde meşru haklarımızı aramanın zamanı geldi! Hekimlik sanatı ve mesleğimizi, gereği gibi yerine getiremememiz ve başta temek haklarımızın zarar görmesi sebebiyle; Anayasanın ilgili madde hükümleri , ilgili uluslararası sözleşmeler, Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ve Hekim Birliği Sendikası Tüzüğü uyarınca, biz hekimlerin, ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi için Hekim Birliği Sendikası Yönetim Kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda 17-18 Şubat 2022 tarihlerinde Acil servis, yatan hasta servisleri ve tüm özellikli birimler hariç, sağlık kurumlarımızda meşru iş bırakma eylemi yapılacaktır. Halkımızdan bu konuda anlayış ve desteklerini bekliyoruz.”

Kaynak: Editör: Semih BAYKAL
Yorumlar
Haber Yazılımı