KUMAŞLAR ‘VALİDE SULTAN MODAEVİ’NDE’ SANAT ESERİNE DÖNÜŞÜYOR
Haber
19 Temmuz 2021 - Pazartesi 12:44
 
KUMAŞLAR ‘VALİDE SULTAN MODAEVİ’NDE’ SANAT ESERİNE DÖNÜŞÜYOR
Bolu’da 10 yıldır Bolu Beyi Çarşısında Valide Sultan Modaevi’nde vatandaşlara hizmet veren Meral Velioğlu, kişiye özel tasarıyla müşterilerinin rüyalarını süsleyen kıyafetlere kavuşmasını sağlıyor.
YAŞAM Haberi
KUMAŞLAR ‘VALİDE SULTAN MODAEVİ’NDE’ SANAT ESERİNE DÖNÜŞÜYOR

Ticaret Lisesinde okuduğu yıllarda okul kıyafetini kendine özel tasarlayıp, yeniden dikerek terziliğe olan yeteneğini fark eden 61 yaşındaki Meral Velioğlu, muhasebeci olmak yerine yeteneğinin peşinden koştu. Terzilik mesleğine 95 yılında kurduğu tekstil atölyesiyle başlayan ve 24 yıldır ilimizde insanların özel günlerine ait hayallerindeki kıyafetleri sahibi olduğu Valide Sultan Modaevi’nde tasarlıyor.

 

MESLEKTE HEM KENDİNİ GELİŞTİRDİ HEM DE ÖĞRETTİ

 

Eşinin Milli Eğitim’de çalışmasından dolayı sürekli farklı şehirlere tayini çıktığını ve kendisinin bu şehirlerde Halk Eğitim bünyesinde nakış kursu üzerine Usta Öğretici olarak çalıştığını söyleyen Velioğlu; “ Üniversitede İşletme bölümü bitirmeme rağmen ben hep terzi olmak istiyordum. İnsanların hayallerindeki kıyafetleri tasarlamaktan çok mutlu oluyordum. Eşimin Milli Eğitim’de çalışmasından dolayı sürekli farklı şehirlere gittik. Bu şehirlerde de terzilik mesleğinde hem kendimi geliştirmek hem de insanlara bu konuda bir şeyler öğretmek adına 1986 yılında Halk Eğitim bünyesinde açılan nakış kurslarında Usta Öğretici olarak çalıştım” dedi.

 

İLK ATÖLYESİNİ KIZININ ADIYLA KURDU

 

İlimize geri döndükten sonra 1995 yılında kızının adıyla bir tekstil atölyesi kurarak terzilik mesleğine tam anlamıyla giriş yaptığını söyleyen Velioğlu; “Bolu’ya tekrar geri döndüğümde 1995 yılında kızım Çiğdem’in adında ilk olarak tekstil atölyesi açtım. 25 Makine ile ilk olarak bir firmaya buldan keteni dikerek çalışmaya başladım. 4 yıl Bolu’da çalıştıktan sonra 99 depreminden dolayı atölyemi Ankara’ya taşımak zorunda kaldım. 7 yıl boyunca Ankara’da çalıştım ve ardından 2006 yılında Bolu’ya geri döndüm” şeklinde konuştu.

 

“ALLAH ÇOCUKLARIMDAN BİNLERCE KEZ RAZI OLSUN”

 

2011 yılında çocukları Barış ve Çiğdem’in sürpriziyle Valide Sultan Modaevi’nin kurduğunu belirten Velioğlu; “Bir gün evde oturduğum sıralarda oğlum Barış ve kızım Çiğdem benden habersiz İzzet Baysal Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi ortasında bulunan Bolu Beyi Çarşısı içerisinden bir dükkanı tutarak modaevine dönüştürmüşler. Çocuklarım bir gün beni bu çarşıya çağırdılar ve bu dükkanı benim için tutuklarını söylediler. O an gözlerime inanamadım. Allah çocuklarımdan binlerce kez razı olsun. Onlar sayesinde 2011 yılında Valide Sultan Modaevi kurulmuş oldu ve 8 yıldan bu yana da kişiye özel tasarımlarıyla ilimizdeki vatandaşlarımıza hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyorum” ifadelerine yer verdi.

 

“ÖZEL GÜNLERİNDE ONLARI DAHA ÖZEL HİSSETTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUM”

 

Son olarak modaevinde yaptığı kıyafetler hakkında bilgiler veren Velioğlu; “Valide Sultan Modaevi’nde; abiye, gelinlik dikimi, iş kıyafetleri, cübbe, kişiye özel tasarımlar, toplu iş kıyafetleri, hac kıyafeti,  hemşire forması, gelin buketi ve daha nice güzel kıyafetleri tasarlayabiliyorum. Müşterimiz ne isterse ben onu dikerim. Özel günlerinde onları daha özel hissettirmek için çalışıyorum” dedi.  

Kaynak: Editör: Semih BAYKAL
Yorumlar
Haber Yazılımı