TÜRK EĞİTİM SEN’DE BAŞKAN DEĞİŞMEDİ
Haber
15 Kasım 2021 - Pazartesi 14:34
 
TÜRK EĞİTİM SEN’DE BAŞKAN DEĞİŞMEDİ
Türk Eğitim Sen Bolu Şubesi 7. Olağan Genel Kurulunu "Okulda Yetki, İlçede Yetki, Bolu'da Yetki" mottosuyla gerçekleştirdi. Genel Kurul’da sendika başkanlığına yeniden Erhan Bayram seçildi.
EĞİTİM Haberi
TÜRK EĞİTİM SEN’DE BAŞKAN DEĞİŞMEDİ

Karpalas Otelde gerçekleştirilen kongreye Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)  İl Başkanı Cihan Başaran, Bolu Ülkü Ocakları Başkanı Cihan Özkalem, Türkav Bolu İl Başkanı Ulaş Aydoğan, Türk Enerji Sen Bolu Şube ve Yeşilay Başkanı İsmail Akgül, Türk Diyanet Sen Bolu Şube Başkanı Metin Saltan ve Türk Eğitim Sen üyeleri katıldı.

 

“ONURLU VE ERDEMLİ BİR CAMİAYA MENSUP OLDUĞUM İÇİN GURURLUYUM”

 

Erhan Bayram kongrede yaptığı konuşmada, Türk Eğitim Sen üyesi olduğu için gururlu olduğunu belirterek; “Bizim birlikteliğimiz yağmur altında tesadüfen bir gölgeliğe sığınmış insanların birlikteliği değildir. Bizim birlikteliğimiz belediye ekmek kuyruğunda bekleyenlerin birlikteliği de değildir. Tahmin edilebileceği gibi yağmurdan kaçanların birlikteliği yağmur dindiğinde kendiliğinden sona ereceği gibi belediye ekmek kuyruğunda birikenlerin birliktelikleri büfedeki ekmek sayısı azaldığında kendi içlerinde bir rekabete dönecektir. Oysa Türk Eğitim Sen'lilerin birlikteliği sığ çıkar birlikteliğinden öte gönül birlikteliğidir, ideal birlikteliğidir, erdemlilerin birlikteliğidir. Türk Eğitim Sen'liler hakkı tutup kaldırma ülküsünde birleşen gönül erleridir. Selam olsun onurlu duruş sahibi gönül erlerine. Tüm samimiyetimle ifade etmek istiyorum ki; şu an, her zaman olduğu gibi, böyle samimi, onurlu ve erdemli bir camiaya mensup olduğum için gururluyum. Zorunlu kurullarımızı belirlemek için tercih yapmaya çalışırken inanın her bir arkadaşımızın birbirinden kıymetli olduğunun bir defa daha net bir biçimde farkına vardık. Bugün bildiğiniz gibi -adı üstünde- Şubemizin zorunlu kurullarını seçeceğiz. Fakat daha önemlisi bu salondan, yönetimiyle, denetlemesiyle, disipliniyle, asili ve yedeğiyle ve delegesiyle birlik ve beraberlik içinde yeni bir şevkle, yeni bir azim, yeni bir kararlılık ve güçle çıkacağız” ifadelerine yer verdi.

“TÜRK EĞİTİM SEN KURULUŞUNDAN BUGÜNE DESTANSI İZLER BIRAKMIŞ BİR HAK ARAMA ÖRGÜTÜDÜR”

 

Sendikacılık tarihinde destansı izler bıraktıklarını dile getiren Erhan Bayram, “Kıymetli Eğitim ve Bilim Çalışanlarımız; Türk Eğitim Sen kuruluşundan bugüne Türkiye'deki kamu sendikacılığı alanında destansı izler bırakmış bir hak arama örgütüdür. Birileri sendikacılığı kravat takmamaktan ibaret görürken Türk Eğitim Sen nöbet eylemlerinde hak arama mücadelesi vermekteydi. Birileri sendikacılık ceketiyle okyanus ötesine sevgi dolu iyi niyet ve muhabbet mesajları gönderirken, Türk Eğitim Sen Türkiye'deki sınav hırsızlarına karşı gür bir sesle mücadele ediyordu. Birileri sendikal gücünü sadece idareye yancılık ve yağcılık yaparak korumaya çalışırken, Türk Eğitim Sen gücünü onurlu üyelerinden alarak mücadelesine devam etmektedir. Birileri Çözüm süreci peşinde koşarken, Birileri ana dilde eğitim tezviratları yayarken, Türk Eğitim Sen Anayasamızın ilk 4 maddesine sahip çıkma kararlılığı ve gayreti içindeydi. Birileri Kobani'deki siyasal gelişmeleri sendikacılığın önüne koymuşken; Türk Eğitim Sen Aziz Türk Milletinin geleceğinin kaygısını taşıyor ve yaşıyordu. Birileri ülkenin batısında ayrı, doğusunda ayrı yüzleriyle sendikacılık yaptığını sanırken Türk Eğitim Sen Edirne'den Şırnak'a, İzmir'den Hakkari'ye kadar şartlar ve konjonktür ne olursa olsun en yüksek perdeden "Ne Mutlu Türk'üm diyene" diye haykırmaktaydı. Türk Eğitim Sen bütün bu gelişmelerin yanında 70 model sendikacılık anlayışıyla değil, tabir yerindeyse yeni nesil sendikacılık anlayışıyla Türk kamu sendikacılığına yeni ufuklar açmaya devam etmektedir.

 

“TÜRK VATANININ YERLİSİ TÜRK EĞİTİM SEN VE TÜRKİYE KAMU SEN'E BAKMALIDIR”

 

Sendika olarak son yıllarda yürüttükleri çalışmalar ile ilgili bilgiler veren Erhan Bayram, “Türk Eğitim Sen sadece son birkaç yıl içerisinde; 2023'e Doğru Meslekî Teknik Eğitim Çalıştayı yaptı. Yabancı Dil Öğretimi Çalıştayı yaptı. 2023'e Doğru Dijital Eğitim Çalıştayı yaptı.  2023'e Doğru Türkiye'de Yüksek Öğretim Çalıştayı yaptı. 2023'e Doğru Din eğitimi ve Değerler Eğitimi Çalıştayı yaptı. Çalışma Hayatında ve Sendikal Mücadelede Kadının Rolü ve Beklentileri Çalıştayı yaptı. Ve nihayet bu yıl Türkiye'nin kalbi Ankara'da 1. Gazi meclisimizde ilki bilindiği gibi Büyük Önder Atatürk'ün emriyle 100 yıl önce, Kurtuluş Savaşı henüz sürerken gerçekleştirilmiş olan "Maarif Kongresi"nin 2.sini gerçekleştirmiş bulunmaktayız. 1.sinin tam da 100. yılında gerçekleştirmiş bulunduğumuz "2. Maarif Kongresi" hem manevi anlamı, hem de Türk Milli Eğitiminin belki önümüzdeki 50 yılına ışık tutacak olan sonuç bildirgesi ile Türk Eğitim Sen'lilerin gurur kaynağı olmuştur. Bütün bu tablo ortada iken günün sonunda şunu ifade etmek gerekir diye düşünüyorum. Son zamanlarda yerli ve milli söyleminin ülkemizde sıkça dile gelen söylemler arasına girdiğini memnuniyetle görüyoruz ve diyoruz ki; Eğer bu ülkede yerli sendika arayan varsa kurulduğu günden bugüne hiç bir dönemde çizgisinden sapmamış Türk Vatanının yerlisi Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen'e bakmalıdır. Eğer bu ülkede milli sendika arayan varsa Türk Milletine gönülden bağlı, içinde hiç bir dönemde, Yüce Türk Milletine zararlı hiç bir unsur barınamayan, her dönemde "Varlığım Türk varlığına armağan olsun." diyen Türk Eğitim Sen'e ve Türkiye Kamu Sen'e bakmalıdır” dedi.

 

“OKULDA YETKİ- İLÇEDE YETKİ - BOLU'DA YETKİ"”

 

Sendika üyelerine çağrıda bulunan Erhan Bayram, “Değerli Yol Arkadaşlarım; Bırakın Birileri sendikacılık adı altında şahsi çıkarları peşinde koşsunlar. Bırakın Birileri sendikacılık adı altında ideolojik saplantılarıyla debelenip dursunlar. Türk Eğitim Sen, Sorumlu sendikacılık anlayışı gereği, yukarıda belirttiğim gurur verici faaliyetlerimizin yanında Eğitim ve bilim çalışanlarımızın haklarının korunması ve geliştirilmesi için canla başla sahada en ufak bir boşluk bırakmaksızın samimî ve kararlı bir mücadele sürdürmektedir. Bilindiği gibi toplumsal yapıların ana unsuru insandır. Dolayısıyla her arkadaşımı ben bu şerefli mücadelede elini taşın altına koymaya davet ediyorum. Az önce ifade ettiğim gibi biz gücümüzü üyelerimizden almaktayız ve yine üyelerimizin daha huzurlu, daha onurlu bir çalışma hayatına kavuşması için kullanmaktayız. Sayımız ne kadar çok olursa sesimiz o kadar gür çıkacaktır. Gelin bu sene sloganımız "Okulda Yetki- İlçede Yetki - Bolu'da Yetki" olsun. Lütfen "1-2 kişiden ne olur, olmasa da olur." demeyin. İzninizle basit bir hesap yapalım. Şu anda bu salonda yaklaşık yüz kişiyiz her arkadaşımız şahsen ya da dolaylı olarak çalışma hayatından yakını olduğu bir meslektaşımıza Türk Eğitim Sen'imizi anlatsa ve onun aramıza katılmasına vesile olmuş olsa sayımız 100 kişi artacaktır. Eğer yine doğrudan ya da dolaylı olarak iki kişiye ulaşabilsek sayımız 200 kişiye ulaşacaktır. 3'er kişiye ulaştığımızda ise sanıyorum Bolu'da yetkiyi almış olacağız” dedi.

 

“ULAŞABİLDİĞİMİZ HER MESLEKTAŞIMIZA ULAŞALIM”

 

Erhan Bayram konuşmasının sonunda, “Değerli Dostlarım; Takdir edersiniz ki Eğitim ve bilim çalışanlarımızın daha güvenli ve huzurlu, daha adil bir çalışma iklimine kavuşması, haklarımızın hakkıyla korunup geliştirilmesi için güçlü ve yetkili bir Türk Eğitim Sen'e Türkiye'de ihtiyaç vardır. Yetkili ve güçlü bir Türk Eğitim Sen için de çalışanlarımızın teveccühüne ihtiyaç vardır. Gelin "Okulda Yetki- İlçede Yetki - Bolu'da Yetki" anlayışıyla mücadelemize yeni bir heyecan ve azimle Bolumuzdan başlayalım. Bugün sahada açık seçik müşahede ediyoruz ki Eğitim ve bilim çalışanlarımızın, kendileri için en güvenli liman olan Türk Eğitim Sen'e teveccühleri artmıştır. Bizler te ivmelenen bu sürece hız vermek için lütfen ulaşabildiğimiz her meslektaşımıza ulaşalım. Dokunabildiğimiz her meslektaşımızın gönlüne dokunalım diyorum ve İnanıyorum ki bugün bu salondaki samimiyet gayrete dönüşecek ve en kısa zamanda Türk Eğitim Sen'imizi Bolumuzda Yetkili sendika yapma iradesine dönüşecektir. Kıymetli Delegasyon, Değerli Misafirlerimiz; Bu duygu ve düşüncelerle Türk Eğitim Sen Bolu Şubemizin gerçekleştirmekte olduğumuz 7. Genel kuruluna katılımınız için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyor, Kongremizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Ne Mutlu Türk'üm Diyene” ifadelerini kullandı.

 

YENİ YÖNETİM BELLİ OLDU

 

Erhan Bayram’ın güven tazelediği ve yeniden Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanlığına seçildiği kongrede Bayram’ın yeni yönetimi; Olcay Fidan, Mehmet Tuncay, Bayram Erdem, Dr. Alperen Yandı, Mustafa Kuş ve Barış Karataş'tan oluştu.

 

Kaynak: Editör: Semih BAYKAL
Yorumlar
Haber Yazılımı