MEHMET MUTLU GAYRİMENKUL-EMLAK DEYİNCE AKLIMIZA NE GELİYOR?...
Yazı Detayı
23 Mart 2021 - Salı 18:24
 
GAYRİMENKUL-EMLAK DEYİNCE AKLIMIZA NE GELİYOR?...
MEHMET MUTLU
vizyonbolu@gmail.com
 
 

Tabi ki bu iki kelimeyi aynı anda kullandığımızda sanki iki farklı anlammış ya da birbirinden uzak kelimelermiş gibi gelmektedir. Ama gerçek öyle mi? Hayır. Sadece kelimelerin söylemleri ve yazılışları farklıdır. Anlamları ise aynıdır. Emlak çok daha aşina olduğumuz kelimedir. Sözlük anlamına gelince ev, arsa, bahçe, tarla gibi taşınamayan malların ortak adıdır. Gayrimenkul kelimesi de Arapça kökenli olup günümüzde yavaş yavaş kullanılıp yer edinmeye başlayan gayri(hariç)-menkul (taşınabilir) yani taşınabilirlerin haricinde olanlar yani taşınmazlar anlamında kullanılmaktadır. Tabi ki burada önemli olan kelimelere takılmak ve onlar üzerinden yürümek değildir. Ama en azından aklımızda azda olsa bir bilgi kalması açısından ve başlangıç odak noktamız bu olduğu için daha detaylı açıklama ihtiyacı duydum.

 

Gayrimenkul deyince aklımıza kimine göre arsa, kimine göre dükkan, kimine göre ev, kimine göre villa …ve benzerlerini kiralayabildiğimiz yada satabildiğimiz taşınmazlar gelmektedir. Kimine göre de “O” ne, nasıl bir şey diye içten gelen sesleri duyar gibiyim.

 

Bizler hizmet verdiğimiz kişilerde çoğunlukla “emlak danışmanı mısınız?” nasıl yani diyen sorulara muhatap olduk. Çünkü günümüze kadar insanlar gayrimenkullerini kendi çabaları ile ya da tanıdıkları insanlar aracılığıyla yapmaya çalıştılar. Günümüz şartları gereği insanların yoğun çalışma temposunda gayrimenkullerini değerlendirme fırsatı olmadığından gayrimenkul-emlak danışmanlarına ihtiyaç duymaya başladılar. Böylelikle sektörde danışmanlara ihtiyaç duyulmaya başladı. İnsanların bir şeyleri sahiplenmeye, kullanmaya ve ekonomik değer kazandırmaya başladığı süreçten itibaren bu sektör ve danışmanlık hizmetleri önem kazanmaya başlamıştır. Muhakkak bir başlangıç süreci olmuştur. Fakat bizler bu tarihi süreçten ziyade geldiği nokta ve ilerdeki konumu itibariyle Gayrimenkul-Emlak sektörünü değerlendirmeye çalışacağız. Sektörün danışmanlık üzerinden ilerleyeceği kanaatindeyim. Sonuç olarak danışmanlar gayrimenkulünüzü sadece kiralamanız ya da satmanız için burada değiller. Gayrimenkulünüzü kime satacağınız ya da kiralayacağınız, bu süreci nasıl yöneteceğiniz ile ilgilenirler. Bundan ötürü de gayrimenkul sahiplerine işlemlerinin her aşamasında danışmanlık hizmeti verirler.

 

Bu sektöründe her sektörde olduğu gibi kendine has prensipleri vardır…              

 
Etiketler: GAYRİMENKUL-EMLAK, DEYİNCE, AKLIMIZA, NE, GELİYOR?...,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı