HASAN YILDIZ NAKİTSİZ GELECEK VE KRİPTO PARALAR
Yazı Detayı
21 Haziran 2021 - Pazartesi 18:10
 
NAKİTSİZ GELECEK VE KRİPTO PARALAR
HASAN YILDIZ
vizyonbolu@gmail.com
 
 

Nakitsiz yaşam yeni bir şey değil. Aslında dünyanın pek çok yerinde banka ve kredi kartları ile temassız ödemeler gibi dijital ödeme araçları nakit ekonomisinin yerini tamamen aldı.

 

Bununla birlikte, tamamen yeni bir nakitsiz ödeme yöntemi, kripto para cüzdanları hayatımıza giriyor. Bununla tüketiciler, sosyal medyayı kullanmak kadar kolay ve hızlı bir şekilde istedikleri her şeyi satın alabiliyorlar.

 

Kripto Para cüzdanlarını çekici kılan şey, cep telefonunuz aracılığıyla işlem sürecini nasıl hızlı ve verimli hale getirdikleridir. Bu teknoloji hem yaygınlaşıyor hem de benimseniyor ve başka bir ödeme yönteminin önünü açıyor, Stabilcoin.

 

Stabilcoin, Türk Lirası, ABD doları veya Euro gibi fiat para birimine sabitlenmiş dijital bir para birimidir ve bu, onu hem büyük hem de küçük değerler için bir blok zinciri ağındaki ödemeleri içeren faaliyetler de pratik ve uygulanabilir bir seçim haline getiriyor. Fiat para biriminin kullanılabilirliğine sahipken güvenli, hızlı ve uygun fiyatlı bir dijital cüzdan olarak düşünebilirsiniz. Bu arada fiat para denilen olguyu da kısaca tarif etmek gerekirse, bilinen gerçek para birimleridir diyebiliriz.

 

 

Stabilcoinleri Anlamak

 

Bitcoin (BTC), piyasadaki en popüler dijital para birimi olabilir, ancak değeri diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi dramatik hareketlerinden zarar görebiliyor.

 

Bir anda, fiyat 10'dan fazla artıp azalabiliyor. Hızlı ve öngörülemeyen fiyat değişiklikleri, BTC ve diğer dijital paraları günlük işlemler için uygunsuz hale getiriyor.

 

Fiyat istikrarını korumak, stabilcoinlerin avantajlarını bulduğu yerdir. Stabilcoin'ler kripto para sektörünü süpürmeye ve bir ödeme alternatifi olarak ortaya çıkmaya devam ettikçe, daha fazla kişi ve işletme onları benimsemek için nedenler bulacaktır. Ancak gerçek dünyadaki uygulamalarına dalmadan önce, çeşitli stabilcoin türlerini öğrenmelisiniz.

 

Stablecoin Türleri

 

1. Fiat Teminatlı Stabil Paralar

Fiat teminatlı stabilcoinler, sen yaygın türü ve en basit yapısıdır. Belirli bir miktarda dijital para sağlamak için teminat olarak TL, USD ve EUR gibi fiat para birimi tarafından desteklenirler. Ülkenin itibari para biriminin ekonomisi istikrarlı kaldığı sürece, stablecoin'in değeri de öyle olacak.

 

Ayrıca fiat teminatlı sabit paralar 1:1 oranında desteklenir veya 1 sabit para 1 birim para birimine eşittir. Bu, dolaşımda bulunan her stabilcoin için, onu yedeklemek için bir banka hesabında depolanmış karşılık gelen bir itibari para birimi olduğu anlamına gelir.

 

 

2. Emtia teminatlı Stablecoin'ler

Emtia teminatlı sabit paralar, altın, diğer değerli metaller, petrol ve gayrimenkul gibi diğer varlık türleri tarafından desteklenir. Bu tür stabilcoinler, gerçek değer taşıyan maddi bir varlıktan yararlanır; bazı insanlar onları tutar çünkü zamanla değeri artma potansiyeline sahiptirler.

 

Emtia destekli sabit paralarla, tek bir sabit para bir gram altını temsil edebilir. Kıymetli metallere yatırım yapmak eskiden sadece profesyonel yatırımcılar iken stabilcoinler ile bu fırsat ve erişim ortalama bireye genişletilmiş oldu.

 

3. Kripto Teminatlı Stabil Paralar

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür stabilcoin, Ethereum (ETH) veya diğer tokenler gibi diğer dijital para birimleri tarafından desteklenmektedir. Bu model, eşleştirilmiş madeni para sistemlerinden geçer. Genellikle, kripto destekli sabit paralar, bir kripto para birimi grubuna kıyasla bir kripto para birimi için fiyat dalgalanmaları riski daha yüksek olduğundan, optimum risk dağılımı için birden fazla token tarafından desteklenir.

 

Örneğin, 1.000 değerinde kripto teminatlı stabilcoin almak için rezerv olarak 2.000 değerinde ETH yatırmanız gerekebilir. Sabit paralar oluşturulmadan ve kullanıcının cüzdanına gönderilmeden önce, kullanıcıların coin sayısını akıllı bir sözleşmede stake etmeleri yani kilitlemeleri gerekecektir. Fiyat istikrarını korumak için sık sık izleme ve denetimler gereklidir.

 

4. Teminatsız Sabit Paralar

Algoritmik stabilcoinler olarak da adlandırılan bu modelde herhangi bir teminat veya rezerv yoktur. Bunun yerine, fiyat istikrarını korumak için merkez bankası gibi kendi kendini idame ettiren bir tür ekonomik sistem tarafından teminat altına alınır. Bu, stablecoin'lere olan talep arttıkça, stablecoin arzını normal seviyesine getirmek için yeni token'ların yaratıldığı anlamına geliyor.

 

Bu model tamamen bağımsız olduğundan ve herhangi bir varlık tarafından desteklenmediğinden, en saf haliyle merkezi olmayan bir stabilcoindir. Fiat para birimi dalgalansa veya kripto piyasası çökse bile, bu model sabit kalacak ve çöküşten kurtulacaktır.

 

Daha hızlı ve daha uygun fiyatlı havaleler

Arkadaşınıza, alienize ya da Dünyanın herhangi bir yerinde ki kişilere para göndermek için uluslararası finansal hizmetlerden yararlanmak zorundasınız ve genellikle süreç biraz zaman alır. Bunun yanında yüksek maliyetler de hiç cezbedici değil.. Stablecoinler, işlemlerin anında gerçekleşmesi ve maliyetlerin düşük olması nedeniyle para havaleleri için uygun bir alternatif haline geliyorlar.

 

 

Bir Sonraki Büyük Şeye Hazır Olun

 

Stablecoin'ler artık varlar, bir kısmımızın hayatına dahil oldular, bir kısmımızın ilgisini çekiyor ve Er ya da geç, insanların anlık ödemeleri görme biçimini yeni teknlojiye evrilecektir. En büyük kripto para birimleri çöktüğünde ve tekrar geri almak için mücadele ettiğinde bile, sabit paralar ve dayandıkları blok zinciri teknolojisi, dünyanın para birimini ve emtiaları fiat etmesi gereken en yakın şey olduğu için hayatta kalmayı ve gelişmeyi başarabilir.

Bitcoin ve kripto para birimi endüstrisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz coinismus.com için hazırlanmış olan Kripto Para, Bitcoin ve Blok Zinciri Rehberlerine göz atmanızı öneririm.

 

Bu yazı bir yatırım tavsiyesi taşımayıp, kripto para birimlerine teknolojik değişim olarak bakılmıştır.

 

Gelecek yazı da görüşmek üzere.

 

Hasan YILDIZ, Haziran 2021

 

 
Etiketler: NAKİTSİZ, GELECEK, VE, KRİPTO, PARALAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı